Delovna skupina za pedikuro (DSP)
S podporo Ministrstva za zdravje (Koordinativne skupine za obvladovanje diabetesa) vodimo aktivnosti za ureditev področja pedikure in vključitev pedikure v zdravstveni sistem oskrbe diabetikov.
Delovno skupino za pedikuro (DSP) smo ustanovili novembra l. 2017 na pobudo nosilcev in izvajalcev pedikerske dejavnosti z namenom ureditve področja pedikure nasploh in vključitev pedikure v zdravstveni sistem oskrbe oseb z diabetesom in drugih bolnikov z analognimi težavami nog, s tem pa povečati kakovost, učinkovitost in obseg kakovostne nege in oskrbe njihovih nog in storitev pedikerskih storitev nasploh.
DSP se sestaja po potrebi. Oblikuje, obravnava in potrjuje predloge in stališča. Delovno telo DSP je Ožja delovna skupina za pedikuro (ODSP). Deluje javno, transparentno, z iskanjem konsenza. DSP se sestaja po potrebi. Oblikuje, obravnava in potrjuje predloge in stališča. Delovno telo DSP je Ožja delovna skupina za pedikuro (ODSP). Deluje javno, transparentno, z iskanjem konsenza.
K delovanju v DSP in ODSP želimo pritegniti čim več različnih deležnikov – zainteresiranih za ureditev tega področja ter s tem dvig kvalitete pedikerskih storitev in varnosti uporabnikov le-teh. Zato vabimo vse zainteresirane, da interes za sodelovanje in/ali prejemanje informacij v zvezi s tem sporočijo na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. (v Zadevi navedite: DSP ali Delovna skupina za pedikuro).
Zadali smo si naslednje naloge oz. cilje:
- Pripraviti klasifikacijo pedikure po tipih (>>predlog poslan Ministrstvu za zdravje) l. 2019
- Uvesti javna seznama - uniformirana zapisa formalne (v nadaljevanju pa tudi dejanske/preverjene) usposobljenosti in izkušenj izvajalcev ter ustreznosti nosilcev dejavnosti
- Vzpostaviti vključevanje oz. povezovanje z zdravstvenim sistemom:
- z usmerjanjem iz zdravstvenega sistema k izvajalcem oz. nosilcem na seznamu
- z usmerjanjem v zdravstveni sistem
Mnenje DSP je, da bi s tem vzpostavili samoregulacijo področja, ki bi vodila do višanja usposobljenosti izvajalcev in urejenosti nosilcev dejavnosti, višanju kakovosti tovrstnih storitev ter s tem prepoznavnosti in uveljavljenosti tega strokovnega področja, kar vse je velikega pomena z vidika javnega zdravja, vendar pa seznama, in s tem samoregulacija, nista zaživela.
Pač pa smo na osnovi predloga klasifikacije pedikure po tipih na pobudo Ministrstva za zdravje skupaj s Kliničnim oddelkom za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana pripravili še dopolnjeni predlog klasifikacije ter potrebnih kompetenc za izvajanje pedikersko-podoloških obravnav nog glede na zdravstveno stanje obravnavancev, s podrobno opredelitvijo teh kompetenc pa se smo se nato ukvarjali v okviru posebne strokovne skupine skupaj s predstavniki UKC Ljubljana ter Medicinske in Zdravstvene fakultete UL. Tako je nastal obsežen dokument »Predlog klasifikacije pedikure po tipih s pripadajočo terminologijo in kompetencami za izvajanje«, ki so ga potrdili relevantni Razširjeni strokovni kolegiji (RSK-ji), usklajevanju je le še nekaj dikcijskih podrobnosti. RSK-ji so najvišji strokovni organ v Sloveniji na posameznem medicinskem področju, katerih naloga je oblikovanje strokovnih doktrin, določilo pa jih je Ministrstvo za zdravje. Zato ta dokument že predstavlja podlago za delovanje Zdravstvenega inšpektorata, vendar pa mora za operacionalizacijo tega dokumenta poskrbeti Ministrstvo za zdravje.
Predlog klasifikacije pedikure po tipih s pripadajočo terminologijo in kompetencami za izvajanje Dokument klasificira problematike stopal v 5 tipov glede na zahtevnost, od spa oz. velneške pedikure (1. tip) do terapevtske pedikure oz. pedikure stanj zaradi bolezni (4. tip) in oskrbe diabetične noge in sprememb na nogah pri drugih boleznih (5. tip).
Izvajalci so razdeljeni na 6 nivojev izobrazbenih profilov oz. nivojev izvajalcev:
I. nivo – Pediker (5. in 6. raven izobrazbe po SOK): Kozmetični tehnik/tehnica, NPK Pediker/pedikerka, poklici, pridobljeni s 4-letno srednjo zdravstveno šolo, mojster kozmetične nege; višji kozmetik/kozmetičarka, višja medicinska sestra;
II. nivo – Pediker z diplomo (1. ali 2. stopnje): diplomirana kozmetičarka/kozmetik (VS), magister/magistrica kozmetike, diplomanti/diplomantke zdravstvenih poklicev;
III. nivo – Podolog z diplomo 1. st.: diplomirani podlog/podologinja (VS).
Pri poklicih zdravstvene smeri so kot pogoj predvidena dodatno pridobljena znanja s področja pedikure v programih in ustanovah, ki izpolnjujejo določene pogoje.
Za IV. nivo – Podolog z diplomo 2. st. (magister/magistrica podologije) pri nas izobraževanje še ni možno, V. in VI nivo pa predstavljajo zdravniki z veljavno licenco in zdravniki sub/specialisti s posebnimi znanji oz. zdravniki sub/specialisti podologije.
Višji ko je nivo izvajalca, več kompetenc ima oz. višji tip problematik lahko obravnava samostojno. Tako lahko 1. in 2. tip problematik (spa oz. velneško in osnovno oz. klasično ali estetsko pedikuro) izvaja Pediker (I. nivo), 3. tip (zahtevno oz. napredno pedikuro) pa pod pogojem, da ima možnost posveta z izvajalcem višjega nivoja, medtem ko Pediker z diplomo (II. nivo) lahko to izvaja samostojno.
Samostojno izvajanje 4. tipa (terapevtska pedikura oz. pedikura stanj zaradi bolezni) je predvideno za Podologa z diplomo 1. stopnje (III. nivo), v omejenem obsegu in z določenimi postopki tudi Pediker z diplomo. Podologi z diplomo 1. st. so predvideni kot samostojni izvajalci tudi za 5. tip (oskrbo diabetične noge in sprememb na nogah pri drugih boleznih, ki ne vključuje obravnave samih ran), pod njegovim nadzorom pa tudi Pediker z diplomo. Seveda višji nivoji lahko opravljajo tudi vse tipe, predvidene za nižje nivoje izvajalcev. Ne glede na navedeno pa je predvideno, da v okviru organizacijske sheme zdravstvenih ustanov pod nadzorom zdravnika s posebnimi znanji iz oskrbe ran ali podologa z diplomo vse tipe obravnavajo tudi Pedikerji z diplomo in Pedikerji.
Družboslovna (npr. ekonomsko-komercialna, organizacijska idr.) in humanistična izobrazba ni adekvatna osnova za pridobitev znanj in veščin s področja za uvrstitev v posamezni nivo izobrazbenih profilov. To pomeni, da nobenega tipa ne bodo izvajali več izvajalci, ki niso opravili vsaj osnovnega 4-letnega srednješolskega izobraževanja s tega področja ali izpita za NPK Pediker/pedikerka.
Predvideno je prehodno obdobje in periodično preverjanje kompetenc izvajalcev ter načini preverjanja.
Dokument s klasifikacijo »pedikure« po tipih ureja tudi terminologijo, ki doslej ni bila formalno urejena. S tem se razrešuje probleme terminologije, kar občasno povzroča zaplete, npr. glede izraza medicinska pedikura, ki po prehodnem obdobju ne bo več v rabi.