Pametno s soncem za zdravo in mladostno kožo
»Jaz se ne sončnim, ne, ne!« zatrjujejo ljudje, ki izraz sončenje povezujejo le z namenskim ležanjem pod vročim soncem zaradi zagorelosti. Tudi če smo na vrtu, igramo tenis ali si čez dan, ko sonce najbolj pripeka, ogledamo nogometno tekmo na prostem, se »sončimo«. Naši koži je vseeno, kaj delamo takrat, ko se izpostavljamo soncu. Škoda nastaja. Zato pametno s soncem za zdravo in mladostno kožo! Vabljeni, da si v posnetkih ogledate prikaze spremljanja stanja kože in posledic UV sevanja na njej ter prisluhnete predavanjem na spodnjih povezavah.
Predavanja in druge aktivnosti smo za vas pripravili v okviru programa krepitve in varovanja zdravja Pametno s soncem za zdravo in mladostno kožo, ki ga na VIST pod okriljem Ministrstva za zdravje izvajamo od l. 2015. Več o programu preberite na podstrani programa. Povezava
Občutljivost kože na sonce lahko določimo z minimalno eritemsko dozo (MED). Pa ste vedeli, da se po izpostavljanju soncu, poleg nastanka rdečine, poslabša tudi vlažnost in barierna funkcija kože? Pokazali vam bomo v posnetku. Ogled
Kakšne so dolgoročne posledice izpostavljanja UV sevanju? V filmu vam jih bomo pokazali s pomočjo naprave Visioface ter aplikacije Sunsafe. Ogled
Vas zanima kako sonce vidi kožo z in brez SPF zaščite? Oglejte si posnetek, v katerem vam bomo to pokazali. Ogled
Kaj je UV sevanje
Sončno sevanje je sestavljeno iz vidne svetlobe, infrardečega ter UV sevanja. UV sevanje delimo na UVA, UVB in UVC, a Zemljo dosežeta le UVA in UVB sevanje. Medtem ko intenzivnost UVB žarkov skozi leto in čez dan niha, se intenziteta UVA sevanja v dnevu in skozi leto ne spreminja, pred njimi nas tudi steklo ne ščiti. UV sevanje oddajajo tudi sijalke v solarijih.
UV sevanje - kje in kako smo mu izpostavljeni
Več o UV sevanju vam bo povedala Tina Pogačnik, mag. kozm.: Predavanje o UV sevanju
Kaj nam pove UV indeks
UV indeks (UVI) je napoved o količini UV sevanja, ki bo dosegla zemeljsko površino. Je mednarodno sprejeta mera za moč ultravijoličnega sončnega sevanja in se vedno podaja za določen kraj in čas. Poznavanje UVI nam omogoča prilagoditev zaščite pred UV žarki.
UV indeks bo podrobneje razložila Tina Pogačnik, mag. kozm.: Predavanje o UV indeksu
UV sevanje in njegovi vplivi na zdravje
Vidno svetlobo in infrardeče sevanje zaznamo s čutili, UV sevanja pa ne. Tega lahko šele po določenem času opažamo kot škodljive posledice na naši koži, očeh in imunskem sistemu. Na koži se kaže kot sončne opekline, porjavelost kože in pospešeno staranje kože. Je pomemben dejavnik tveganja za raka kože.
Sonce in zdravje
Kožni rak
Dejavniki tveganja za pojav kožnega raka
Knjižica UV sevanje: kako poskrbim za svoje zdravje?
Oddaja Ugriznimo znanost: "Ali lahko varno porjavimo?" (RTV SLO1) v kateri sta naši sodelavki izr. prof. dr. Katja Žmitek in Tina Pogačnik, mag. kozm. z meritvami prikazali nekatere posledice izpostavljanja UV sevanju na koži.
Ali veš, kako prepoznaš nevarna znamenja?
ABCDE samopregledovanja znamenj
Za tvorbo vitamina D potrebujemo sonce
Ob premišljenem izpostavljanju sončni svetlobi oz. UVB žarkom se v koži tvori vitamin D, ki se ga zato drži ime »sončni vitamin«. Poleti je sinteza vitamina D tako učinkovita, da je dovolj že nekaj minutno izpostavljanje soncu manjših delov telesa (obraz, roke) in ni razloga, da bi v imenu tvorbe vitamina D poležavali na soncu! Nasprotno pa v jesensko-zimskem času lastna sinteza ni dovolj učinkovita.
Vitamin D - sončni vitamin
Več o povezavi med soncem in vitaminom D vam bo povedala izr. prof. dr. Katja Žmitek: Predavanje Vitamin D - sončni vitamin
UV sevanje pospešuje staranje kože
Kronično izpostavljanje UV žarkom različnega izvora pomembno vpliva na videz naše kože in povzroča njeno pospešeno staranje, t.i. fotostaranje.
Poškodbe kože zaradi UV sevanja lahko s pomočjo različnih naprav vidimo že veliko prej, preden so vidne navzven. Ena od takih je ultrasonografija kože, s katero opazujemo stanje osrednje plasti kože - dermisa, ter kolagena, ki je odgovoren za njeno čvrstost. V spodnjem posnetku si lahko ogledate kaj vidimo z ultrazvokom, če primerjamo kožo na soncu bolj in manj izpostavljenem delu roke.
V posnetku si lahko ogledate kako ugotavljamo fotopoškodbe kože z ultrazvokom ter kaj vidimo, če primerjamo kožo na soncu bolj in manj izpostavljenem delu roke.
Zdrave zagorelosti ni, ključna je preventiva
Vsaka zagorelost je posledica poškodbe kože, saj se koža s tvorbo barvila melanina brani pred škodljivim delovanjem UV sevanja. Prejeti odmerki UV sevanja v obdobju celotnega življenja se seštevajo, pri čemer je celotno UV sevanje, ki ga prejmemo iz umetnih virov (solarijev), še dodaten dejavnik tveganja za nastanek bolezni in fotostaranje.
Oddaja Ultrazvok: Varnega sončenja ni (Radio Prvi, RTV SLO) v kateri je o poškodbah kože, ustrezni zaščiti in negi svetovala naša sodelavka Petra Keršmanc, mag. kozm.
Solarij - umeten vir UV sevanja
Osnovni ukrepi za zaščito pred UV žarki so: izogibanje sončenju zlasti med 10. in 16. uro, upoštevanje pravila sence, uporaba zaščitne obleke, pokrivala in sončnih očal, uporaba pripravkov z UV zaščitnim faktorjem (angl. »Sun Protection Factor« ‐ SPF) najmanj 30, vključno z zaščitnimi pripravki za zaščito ustnic, las, v širšem smislu sem prištevamo še izogibanje obiskovanja solarijev. Pomembno je tudi redno samopregledovanje znamenj.
Kako se zaščitimo pred UV sevanjem
Zaščita pred UV sevanjem - oblačila in pokrivalo
Zaščita pred UV sevanjem - umik v senco
Zaščita oči pred UV sevanjem
Kemični pripravki za zaščito pred UV sevanjem
Zloženka UV sevanje - kako se lahko zaščitim
Pri preventivi upoštevajte tudi fototip vaše kože
Glede na občutljivost kože na sončne žarke oziroma sposobnost tvorbe zaščitnega pigmenta melanina, razdelimo belopolte v štiri različne fototipe in je potrebno zaščito pred UV sevanji temu ustrezno prilagoditi.
Poznate svoj fototip? Določite ga s pomočjo spodnjega vprašalnika!
Vprašalnik za določitev fototipa
Zakaj je koristno poznati svoj fototip? Oglejte si spodnjo shemo, ki prikazuje kakšna je dovzetnost za nastanek neželenih posledic izpostavljanja soncu, glede na fototip.
Poglejte tudi kaj so ključne značilnosti posameznega fototipa in kakšna so priporočila za zaščito pred soncem za posamezni fototip.
Letak fototipi in zaščita pred soncem
Zbirka gradiv UV in zdravje – v opisih in slikah (NIJZ)
Osnovna dejstva o UV sevanju, vplivih na zdravje in možnosti zaščite so prikazana v sklopu infografik in plakatov
Pojdni na zbirko gradiv UV in zdravje